Wioletta Jaskólska jest absolwentką Wydziału Artystycznego WSP w Olsztynie oraz Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Ceniona malarka i artystka wizualna, profesor sztuk plastycznych i konserwacji dzieł sztuki, wykładowczyni na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Od ponad 30 lat aktywnie działa na scenie artystycznej, prezentując swoje prace w licznych galeriach i instytucjach kulturalnych w kraju i za granicą.

Autorka licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, współtwórczyni Grupy Malarskiej Exaequo. Prace Jaskólskiej charakteryzują się głęboką refleksją nad relacjami między kolorem a formą, a także zacieraniem granic między abstrakcją a figuratywnością. Jej twórczość była prezentowana na prestiżowych festiwalach i wystawach międzynarodowych, a sama artystka jest laureatką licznych nagród i stypendiów, m.in. stypendium Fonds d’Aide Aux Lettres Polonaises Independantes w Paryżu oraz Fondazione Giovanni Paolo II w Rzymie. W 2023 roku została uhonorowana nagrodą za całokształt twórczości w Mediolanie.

Pełniła również funkcję dyrektorki artystycznej w różnych instytucjach kultury, m.in. w Ośrodku Kultury i Aktywności Lokalnej w Bisztynku oraz od 2020 roku w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie. Kurator wielu plenerów i wystaw, aktywnie angażuje się w rozwój sztuki współczesnej w Polsce. W 2021 roku uzyskała tytuł profesora sztuki  nadany przez Prezydenta RP.

Za swoje zasługi dla kultury otrzymała m.in. Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Życiorys artystyczny

Nagrody i stypendia:

2002 – nagroda za malarstwo na wystawie WMRGiR- Gdańsk-Oliwa.
2001 – stypendium Fonds d’Aide Aux Lettres Polonaises Independantes w Paryżu
( stypendium  pobytowe we Włoszech).
2002 – stypendium Fondazione Giovanni Paolo II ( stypendium pobytowe w Rzymie).
2004 – stypendium miasta Olsztyna.
2004 – wyróżnienie w internetowym konkursie „Festiwal Sztuk Sacrum”
2014- Medal Zasłużony dla Kultury Polskiej
2015- Stypednium Artystyczne Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego
2023 – Nagroda za całokształt twórczości (Mediolan)