ART GALLERY

 

 

W autorskiej galerii Wioletty Jaskólskiej możemy oglądać wystawę malarstwa Karoliny Jarosławskiej.
Artystka jest malarką, doktorem sztuk plastycznych i dzieł sztuki. Opiekunem doktoratu była prof. Wioletta Jaskólska. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiowała również historię na Uniwersytecie Gdańskim. Jej prace znajdują się m.in. w kolekcji Nowy Jork i Berlinie. Założycielka GALERII 81 STOPNI w Warszawie. Tam organizuje wystawy z Polski i zagranicy. Autorka HOKUOKUS – stowarzyszenia artystyczne się promocją kultury i sztuki. Prowadzi również platformę kulturalną w pracowni plastycznej POLE WIDZENIA w Warszawie.

 

Tematem przewodnim prac są „obrazy wody”.
Tak opisuje swoje zainteresowanie tematem wody:
Głównym celem moich obrazów jest zbadanie natury wody poprzez namalowanie cyklu prac malarskich pokazujących „wodę” jako kadr wycięty z krajobrazu, fragment, element. To zatrzymana chwila pokazująca układ fal, światła, ruch wody, to refleksja nad zmiennością, jaka zachodzi w naturze, subiektywne spojrzenie, osobista interpretacja widoku wody. Wykonanie pracy z wykorzystaniem farb olejnych pozwala wzmocnić temat, przedstawić charakter „wody”.
„Woda” obrazuje odrodzenie ciała i ducha, zmartwychwstanie, płodność, oczyszczenie, a z drugiej strony niszczenie, erozję. Temat wody głęboko jest zakorzeniony w naszej świadomości. Był i jest eksplorowany, opisywany. Interesująca wydawała się więc możliwość pochylenia się nad zagadnieniem wody i poszukania innego spojrzenia, podjęcia próby pokazania malarskiej interpretacji „wody”.

 

Podstawowym celem artystycznych poszukiwań było stworzenie malarskiej interpretacji istotnej części natury, jaką jest „woda”, uchwycenie jej nienamacalności. „Obrazy wody” to prace, na których nie pojawiają się przedmioty przedstawione. Prosta forma, brak figuratywności ma oddać jej charakter, jej zmienność, nieuchwytność. Temat „wody” został ukazany w ograniczonej kolorystyce zredukowanej do czerni i bieli. Użycie koloru białego i czarnego ma pogłębić abstrakcyjny charakter podejmowanego zagadnienia. Biel i czerń zawiera w sobie z symbolicznego punktu widzenia wszystko i nic. Ma w sobie wiele kulturowych znaczeń. Symbolika barwy czarnej i białej spaja się z metaforą wody. Fizyczność tych dwóch kolorów łączy się również z jej właściwościami fizykalnymi.
Celem działania było malarskie ukazanie wybranych kadrów „obrazów wody” z abstrakcyjnym ujęciem tematu. Uzyskane obrazy tworzą kompozycję uchwyconych fragmentów „wody”.
„Woda” to temat mojego malarstwa, do poświęcenia się któremu dojrzewałam latami, podejmując w między czasie wiele wątków oscylujących wokół wybranych elementów natury, np. drzew. Jednakże motywy akwatyczne symultanicznie tkwiły we mnie jako wspomnienia, emocje, wrażenia – pociągały mnie w jakiś irracjonalny sposób. Patrząc na wodę, często ulegałam zadumie, odrywałam się od rzeczywistości, kontemplowałam. Ta nieuchwytność światła odbitego w tafli wody, jej ruch, niematerialność, a także nieme nakłanianie mojego umysłu do biernego zagłębiania się w rzeczywistość, były dla mnie zagadką, a jednocześnie stawały się malarskim wyzwaniem, z którym coraz bardziej pragnęłam się zmierzyć. Jednocześnie uświadomiłam sobie, że motywy związane z wodą są wszechobecne w światowej kulturze, sposobie rozumienia świata, postrzeganiu natury, penetracji sfery duchowej i symbolice. Niemal wszędzie na naszej błękitnej planecie są kojarzone jako budzące w istocie ludzkiej ożywczą nadzieję, niczym światełka w tunelu. Woda jest fundamentem fizycznego bytu, jest wyzwaniem, naszym być albo nie być. Pojęcie wody kryje w sobie cały szereg mniej lub bardziej dosłownych znaczeń, metafor, wyobrażeń, zagadnień.

Uroczyste otwarcie Galerii autorskiej Wioletty Jaskólskiej.

Pierwsza wystawa w nowo otwartej Galerii to obrazy znakomitego malarza Jana Wołka.

Wernisaż prac Jana Wołka odbędzie się w sobotę 5 sierpnia 2023 r. o godz. 18.00 w Lidzbarku Warmińskim przy ulicy Wyszyńskiego 2B. Wejście od Grobli Filozofów lub od ulicy Wyszyńskiego w Lidzbarku Warmińskim.

Galeria autorska Wioletty Jaskólskiej to nowe, wyjątkowe miejsce na mapie dawnej kulturalnej stolicy Warmii, Lidzbarka Warmińskiego.

Położona u podnóży gotyckiego zamku, na skraju rzeki Symsarny, ujmuje atmosferą.
Potęguje ją widok zamkowej fosy i bezpośrednie sąsiedztwo Hotelu Krasicki.

Galeria została stworzona w 2023 roku, ale jej 100-letnie ściany są klepsydrą przemian pięknego, okalającego ją miasta. Prezentowane tu dzieła zyskują w ten sposób szlachetną oprawę.
Założycielką Galerii jest Wioletta Jaskólska – malarka, wizjonerka i kreatorka.
Profesorka i wykładowczyni uniwersytecka. Warszawianka z przyzwyczajenia. Warmianka z urodzenia, miłości i wyboru. Artystka z krwi. Człowiek kultury i ogromnej wyobraźni.Jej działalność od lat determinuje wizja sztuki, jako wizytówki miasta i ambasadorki Lidzbarka Warmińskiego.

Galeria autorska to dzieło jej wielkiej pasji i miłości do polskiej sztuki współczesnej. Misją galerii jest oswajanie szerszego grona odbiorców ze sztuką współczesną, na drodze prezentacji ciekawych postaw artystycznych znanych artystów. I, co od lat jest znakiem rozpoznawczym inicjatyw Wioletty Jaskólskiej – zaskakiwanie odbiorców.
Wartość prezentowanych dzieł sztuki, a także położenie na osi kulturalnych szlaków dawnej stolicy Warmii sprawi, że już niebawem Galeria Wioletty Jaskólskiej stanie się jednym z ważniejszych miejsc prezentacji polskiej sztuki współczesnej.

Kontakt z Art Gallery Wioletta Jaskólska : infojaskolska@gmail.com
Instagram: artgallery.wiolettajaskolska

Galeria mieści się przy ul. Wyszyńskiego 2b w Lidzbarku Warmińskim.
Obsługiwana jest w trybach stacjonarnym i zdalnym.

https://www.facebook.com/events/2536245803198614
https://fb.me/e/15ZN2QYfy
kontakt: 608325947